fbpx

W dzisiejszych systemach solarnych wyróżniamy dwa rodzaje kolektorów słonecznych:

 

Pierwszy rodzaj kolektory próżniowe -Występują one najczęściej w dwóch formach typu heat pipe: tuba „termosowa” oraz tuba w pełni zaizolowana próżnią. Ich duża zaletą jest to, że mają wysoką sprawność w okresie zimowym ponieważ próżnia ogranicza straty ciepła.

Kolektor zbudowany jest z kilku lub kilkunastu podłużnych rur szklanych umocowanych w głowicy     zbiorczej, w której płynie czynnik grzewczy odbierający ciepło.

Drugi rodzaj to kolektory płaskie- tutaj pochłanianie promieni słonecznych odbywa się przez powierzchnie aluminiową lub miedzianą pokrytą specjalną powłoką absorpcyjną. Pod absorberem umieszczone są rurki miedziane w których krąży ciecz odbierająca ciepło. Całość umieszczona jest w szczelnej aluminiowej obudowie, która jest zaizolowana odpowiednią ilością wełny mineralnej. Pokrycie kolektora ma postać szyby solarnej – hartowanej o wysokiej odporności na wszelkie warunki atmosferyczne jak np. gradobicie, śnieg.

Jakie elementy są istotne przy doborze instalacji solarnej?

● kąt nachylenia dachu,

● usytuowanie powierzchni dachowej przewidzianej pod kolektory względem strony południowej,

● pokrycie powierzchni dachowej (np. papa, blachodachówka, dachówka ceramiczna),

● usytuowanie kominów, lukarn,

● ilość użytkowników docelowo korzystających z c.w.u.,

● możliwość trasowania rurociągu,

● możliwość umieszczenia zbiornika w kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym,

● możliwość spięcia zbiornika z istniejącym kotłem grzewczym.

Roczna średnia wartość sum nasłonecznienia w Polsce wynosi około 1600 godzin.

Coroczna gęstość promieniowania słonecznego napływająca na płaszczyznę poziomą w Polsce waha się w granicach 950 – 1250 kWh/m2

Pobór mocy pompy solarnej i sterownika to 50W. Możemy założyć, że zarówno pompa jak i sterownik pracują w roku przez 1600 godzin. Znając koszt 1 kWh energii elektrycznej – 0,58 zł – w łatwy sposób możemy obliczyć roczny koszt działania instalacji solarnej:

0,05 kW x 1600 h x 0,58 zł/kWh = 44,8 zł

W ciągu roku kolektory wytwarzają natomiast następującą ilość ciepła:

1000 kWh/m² x (3 x 1,85 m²) x 80% = 4440 kWh. Zatem średnioroczny koszt uzyskania 1 kWh za pomocą trzech kolektorów słonecznych wynosi: 44,8zł : 4440 kWh = 0,01

SCHEMAT IDEOWY INSTALACJI OPARTEJ NA KOLEKTORACH SŁONECZNYCH